
Zwykle tuż przed zaśnięciem myślę o tych wszystkich rzeczach, które zamierzam zrobić następnego dnia. Też tak masz? U mnie w ten sposób zrodził się pomysł na tę rzymską pieczeń, potocznie zwaną również klopsem z jajkiem. Wieczorne postanowienie zostało zrealizowane, a mój apetyt na ten smakołyk zaspokojony. Była pyszna! Sycąca, ale jednocześnie delikatna. Przepis jest bardzo prosty, dlatego nie zrażaj się czasochłonnością przygotowania tej pieczeni. Zauważyłam, że ludzie często są przekonani, iż jeżeli jakiś przepis wymaga poświęcenia mu trochę więcej czasu niż zwykle, to od razu uchodzi on za mega trudny. A często wcale tak nie jest. Dowodem może być tu dzisiejszy przepis na tę pieczeń rzymską. Upiekłam ją na papierze do pieczenia Gosia, który ponownie zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Lubię rozwiązania które nie zawodzą, a wybór tego papieru właśnie do takich należy. W tym wypadku świetnie sprawdził się też sos Worcestershire, którego aromat wypełniający mięso był iście grillowy, a do grillowego sezonu w końcu już coraz bliżej :) Smak pieczeni uzupełniały kruche marchewki oraz pietruszki, które przygotowałam z kruchego ciasta. Wystarczyło obsypać je odpowiednimi przyprawami, wypełnić od środka pysznym nadzieniem i przyozdobić natką z koperku, aby powstała zabawna propozycja na smaczną przekąskę lub uzupełnienie obiadu, czy śniadania... nie tylko Wielkanocnego! Dzieciaki będą szczególnie zachwycone! :)
A jeżeli chcesz wygrać fajne nagrody to zapraszam Cię do wzięcia udziału w konkursie na stronie www.gosia.pl lub na stronie www.facebook.com/markagosia. Do wygrania m.in. wycieczka i aparaty!
Składniki na przygotowanie pieczeni rzymskiej:
- 500g mięsa mielonego z indyka
- 3 duże cebule
- zioła prowansalskie
- zioła włoskie
- sól
- pieprz
- 1 łyżka sosu Worcestershire
- 3 jajka ugotowane na twardo
Mięso wymieszaj z drobno pokrojonymi cebulami, ziołami, solą, pieprzem oraz sosem. Teraz część mięsa przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia Gosia keksówkę (na spód oraz na boki). Na środku ułóż ugotowane na twardo jajka i przykryj je resztą mięsa lekko dociskając. Piecz w 180C przez godzinę.
Składniki na przygotowanie zielonego puree:
- 1 duża puszka zielonego groszku
- 3 łyżki musztardy miodowej
- 1 łyżka musztardy Dijon
Groszek odcedź i zblenderuj. Dodaj do niego obie musztardy i dokładnie wymieszaj. Gotowe puree nałóż na wierzch upieczonej pieczeni rzymskiej i podawaj.
Składniki na przygotowanie kruchych marchewek oraz pietruszek:
- płaty gotowego ciasta kruchego
- czerwona papryka w proszku
- kurkuma lub curry
Wycięte paski kruchego ciasta skręć na foremkach do pieczenia rurek. Zwinięte ciasto obsyp papryką lub kurkumą / curry i piecz w 180C przez ok 20 minut (po tym czasie sprawdź, czy ciasto wymaga jeszcze ewentualnego dopieczenia, czy już jest OK).
Sugestie: Do przygotowania tej pieczeni możesz użyć dowolnych przypraw, według własnego upodobania. Podobnie puree z groszku możesz śmiało zastąpić innym kolorowym, które wiosennie ożywi to dania. Jeżeli wolisz, to cebulę możesz najpierw zeszklić na maśle, a dopiero taką dodać do mięsnej masy. Skręcając ciasto na foremkach pamiętaj, aby węższy czubek całkowicie zalepić, ponieważ robisz marchewkę / pietruszkę, a nie rurkę z kremem. Do marchewek / pietruszek możesz użyć dowolnego nadzienia, ulubionej pasty. Jako natkę polecam również użycie ulubionej natki. Oczywiście do przygotowania marchewek / pietruszek możesz użyć domowego kruchego ciasta!
Pytanie: Co innego mogę wyłożyć na wierzch pieczeni?
Odpowiedź: Jeżeli puree nie wchodzi w grę, to polecam przed pieczeniem przykryć pieczeń plastrami boczku lub szynki wędzonej. Możesz też obłożyć ją przed pieczeniem podłużnymi cienkimi plastrami surowej marchwi lub pietruszki, ich natką, plastrami sera żółtego, cienkimi talarkami ziemniaków, podłużnymi kawałkami papryki konserwowej... Pomysłów jest na prawdę wiele :)
Inne propozycje na potrawy z mielonego mięsa wraz z poradami znajdziesz w poście: